سال جهش تولید
امروز چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۳۳
 

اخبار

۲۱اردیبهشت روز جهانی بیماری لوپوس؛۹۰درصد مبتلایان به لوپوس، زنان هستند

دهم ماه می(۲۱اردیبهشت ماه)به منظور افزایش آگاهی در مورد علایم بیماری لوپوس Systemic lupus erythematosus SLE و روش های کنترل آن روز جهانی لوپوس نامگذاری شده است.
۵میلیون لوپوسی در دنیا
به گزارش پایگاه روابط عمومی بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران ؛ این مناسبت توسط نمایندگان بهداشت بیش از۱۳کشور جهان انتخاب شده است. در حال حاضر بیش از پنج میلیون نفر در سراسر جهان به لوپوس مبتلا هستند که۱.۵میلیون نفر از این تعداد در آمریکا زندگی می کنند.
یک سوم افراد هیچ اطلاعی از بیماری لوپوس ندارند و از میان افرادی که بیماری را می شناسند، اطلاعات لازم در مورد بیماری بسیار محدود است؛ 
۹۰درصد مبتلایان به لوپوس، زنان هستند
لوپوس یک بیماری خودایمنی است که۹۰درصد مبتلایان را زنان تشکیل می دهند؛ بیماری های خود ایمنی به بیماری هایی گفته می شود که در آن سیستم ایمنی، بافت های سالم بدن را به عنوان یک عامل خارجی فرض می کند و به آن ها حمله می کند.
لوپوس به دو نوع DLE و SLE تقسیم بندی می شود. نقطه هدف DLE معمولا پوست است و روی ارگان های دیگر بدن تاثیر نمی گذارد. نوع SLE جدی تر است و علاوه بر پوست، اندام های حیاتی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در نوع شدید بیماری، بافت مفاصل و عضلات و غشای ریه، قلب، کلیه ها و مغز آسیب می بیند. تشنج، افسردگی، گیجی و سکته مغزی، از عوارض لوپوس هستند.
خستگی و ناتوانی از مهمترین و اولین نشانه های لوپوس است. در مراحل بعدی علایمی مانند سر درد، درد مفاصل، تب، کم خونی، ریزش مو، تورم در ناحیه دست و پا و اطراف چشم، لخته شدن غیر طبیعی خون، سفید شدن یا آبی شدن انگشتان در سرما، حساسیت پوست نسبت به نور خورشید و زخم های پروانه ای شکل روی بینی و گونه دیده می شود.
افراد مبتلا به لوپوس در ظاهر خوب دیده می شوند، در حالیکه مبارزه سختی در بدنشان وجود دارد و همین امر منجر به منزوی شدن بیمار می شود.
چه عواملی باعث لوپوس می شود؟
تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که یک سازوکار مرتبط با کروموزوم X، با بیماری های خودایمنی و لوپوس در ارتباط است. دلیل اینکه اغلب زنان در معرض لوپوس قرار می گیرند این است که کروموزوم X نسبت به کروموزوم Y، ژن های مرتبط با ایمنی بیشتری را حمل می کند و همانطور که می دانیم زنان دو کروموزوم X و مردان یگ کروموزوم X و یگ کروموزوم Y دارند؛ بنابراین زنان بیشتر در معرض بیماری های خود ایمنی هستند.
لوپوس هیچ عامل شناخته شده ای ندارد و ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی، هورمونی، ایمنی بدن و زیست محیطی است. عفونت های باکتریایی و ویروسی، استرس عاطفی شدید، قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید و استفاده از داروی های فشار خون و منظم شدن ریتم قلب، می توانند سبب بروز علایمی شبیه لوپوس شوند. افزایش هورمون استروژن در دوران بارداری نیز می تواند لوپوس را تشدید کند.
حقایقی درباره لوپوس
۹۰درصد مبتلایان به لوپوس را زنان تشکیل می دهند.
این بیماری بین سنین۱۵تا۴۵سال شایع تر است.
هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد؛ ولی می توان علایم را با دارو کنترل کرد.
استفاده از ضد آفتاب، کلاه و دستکش در روزهای آفتابی برای بیماران ضروری است.
استفاده از دستکش گرم در سرما برای بیمارن ضروری است.
نوع خفیف بیماری می تواند با دارو کنترل شود؛ بدون اینکه کیفیت زندگی تحت تاثیر قرار گیرد.
نوع شدید بیماری می تواند سبب خانه نشینی و ناتوانی در انجام امور روزمره شود.
متخصصان به زنان توصیه می کنند که در صورت مشاهده علایم، حتما به پزشک داخلی یا عفونی مراجعه کنند تا قبل از گسترش بیماری، علایم کنترل شود. در صورت درمان به موقع، می توان با لوپوس به طور مسالمت آمیز زندگی کرد.
گفتنی است روبان های رنگی معمولا نماد بیماری های خاص هستند، نماد بیماری لوپوس پروانه ای با رنگ بنفش روشن است.

 

 
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۴:۳۱
تعداد بازدید : ۱۴۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما از طریق سامانه پیامکی:

ارسال نقطه نظرات به شماره پیامکی 50005839